Close

For a chance to win your entire Christmas order, take delivery of a COOK turkey before 6th Dec - read more. Pre-order Christmas

Gluten Free & No Dairy Ingredients Christmas Food

Our gluten free Christmas food and dairy free Christmas food is clearly labelled so it’s nice and easy to find when you’re looking through our Christmas dinner menu. Cooked using the same ingredients and techniques you’d use at home, you can relax knowing your dietary specific meals have been carefully created by the chefs in our kitchens, while looking and tasting like you’ve made them yourself at home in yours. Pop in and see us or buy online and have your frozen gluten free Christmas dinner delivered directly to your door.


“We have two coeliacs at home, so the clear gluten-free labelling is perfect.” Celia, 5* Trustpilot

Back to Christmas

Our gluten free Christmas food and dairy free Christmas food is clearly labelled so it’s nice and easy to find when you’re looking through our Christmas dinner menu. Cooked using the same ingredients and techniques you’d use at home, you can relax knowing your dietary specific meals have been carefully created by the chefs in our kitchens, while looking and tasting like you’ve made them yourself at home in yours. Pop in and see us or buy online and have your frozen gluten free Christmas dinner delivered directly to your door.


“We have two coeliacs at home, so the clear gluten-free labelling is perfect.” Celia, 5* Trustpilot

Back to Christmas

 
Slide 0
Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8

A Christmas Dinner for 2 with all the trimmings: higher-welfare English turkey breast wrapped in sweet-cure bacon, with our new stuffing of cranberry, apricot and sausagemeat from Speldhurst butchers; roast potatoes; parsnips; carrots; sprouts; pigs in blankets and gravy. Ready in 1 hour 30 mins.

Loading...

More Details >
£44.95
Serves 2 / £22.47 per person
Slide 0
Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8

A Christmas Dinner for 4 with all the trimmings: higher-welfare English turkey breast with lemon and parsley, topped with our new stuffing of cranberry, apricot and sausagemeat, and wrapped in sweet-cure bacon; roast potatoes; parsnips; carrots; sprouts; pigs in blankets; gravy and stuffing. Ready in 2 hrs 15 mins.

Loading...

More Details >
£82.50
Serves 4 / £20.62 per person
Slide 0
Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8

A Christmas Dinner for 8 with all the trimmings: higher-welfare Stuffed Crown of Turkey; roast potatoes; parsnips; carrots; sprouts; pigs in blankets; stuffing and gravy. Ready in 3 hrs 20 mins.

Loading...

More Details >
£147.50
Serves 8 / £18.43 per person
Slide 0
Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

A Christmas Dinner for 12 with all the trimmings: Celebration Crown of Turkey & Duck; roast potatoes; parsnips; carrots; sprouts; pigs in blankets; stuffing and gravy. Ready in 4 hrs 5 mins.

Loading...

More Details >
£220.00
Serves 12 / £18.33 per person
Slide 0
Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6

A vegan Christmas dinner with all the trimmings: Butternut Squash, Leek & Beetroot Wellington; roast potatoes; carrots; parsnips; sprouts and Winter Vegetable gravy. Ready in 1 hr 30 mins.

Loading...

More Details >
£33.95
Serves 2 / £16.97 per person
Slide 0
Slide 1

A higher-welfare English turkey breast wrapped in sweet-cure bacon, with our new stuffing of cranberry, apricot and sausagemeat from Speldhurst butchers.

Loading...

More Details >
£16.50
Serves 2 (430g)
£38.37/kg

Browse our full Gluten Free menu

Gluten Free
Slide 0
Slide 1

Succulent higher-welfare English turkey breast with lemon and parsley, topped with our new stuffing of cranberry, apricot and sausagemeat, and wrapped in sweet-cure bacon.

Loading...

More Details >
£40.00
Serves 4 (1000g)
£40.00/kg
Slide 0
Slide 1
Slide 2

A succulent, higher-welfare English turkey thigh rolled with our new stuffing of cranberry, apricot and sausagemeat from Speldhurst butchers.

Loading...

More Details >
£23.00
Serves 6 (1020g)
£22.55/kg
Slide 0
Slide 1
Slide 2
Slide 3

A higher-welfare English turkey crown wrapped in sweet-cure bacon, stuffed with a spiced apricot, ginger and higher-welfare sausagemeat from Speldhurst butchers.

Loading...

More Details >
£70.00
Serves 8 (2600g)
£26.92/kg
Slide 0
Slide 1

A generous higher-welfare English turkey crown, with six duck breasts rolled inside, with our new stuffing of cranberry, apricot and sausagemeat from Speldhurst butchers.

Loading...

More Details >
£100.00
Serves 12 (3600g)
£27.78/kg
Slide 0
Slide 1
Slide 2

Beef sirloin, aged for 21 days, with a herby smoked back bacon stuffing and a porcini-infused red wine jus.

Loading...

More Details >
£70.00
Serves 6 (1980g)
£35.35/kg
Slide 0
Slide 1

Slow-roasted boneless British lamb shoulder with handmade stuffing and a port, orange and cranberry jus.

Loading...

More Details >
£55.00
Serves 6 (1990g)
£27.64/kg
Slide 0
Slide 1

Part-boned, higher-welfare duck from Silverhill Farm, with an orange, cranberry, prune and sausagemeat stuffing.

Loading...

More Details >
£40.00
Serves 4 (1300g)
£30.77/kg
Slide 0
Slide 1

A ready-to-roast, Wiltshire-cured gammon from Dingley Dell farm, with a pure honey, marmalade and Dijon mustard glaze.

Loading...

More Details >
£25.00
14-18 Slices (1040g)
£24.04/kg
Slide 0
Slide 1

Free-range egg frittata with shredded ham hock from Dingley Dell Farm, longstem broccoli, Dijon mustard and West Country mature Cheddar.

Loading...

More Details >
£18.00
Serves 8 (800g)
£22.50/kg
Slide 0
Slide 1

Sustainably-caught rainbow trout with a tarragon and lemon crumb, slow-cooked fennel, cherry tomatoes and roasted new potatoes.

Loading...

More Details >
£20.00
Serves 2 (730g)
£27.40/kg
Slide 0
Slide 1

Roasted squash and balsamic beetroot layered with garlic spinach, slow-cooked leeks, and chickpeas, wrapped in crisp puff pastry.

Loading...

More Details >
£15.00
Serves 2 (660g)
£22.73/kg
Slide 0
Slide 1

A boneless, rolled belly of pork from Dingley Dell Farm in Suffolk with a garlic, rosemary, sage and fennel stuffing and golden crackling.

Loading...

More Details >
£40.00
Serves 6 (1295g)
£30.89/kg
Slide 0
Slide 1

Roasted confit duck leg served with baby spinach, red wine-braised lentils and higher-welfare lardons, finished with lemon and parsley.

Loading...

More Details >
£7.50
Serves 1 (295g)
£25.42/kg
£13.50
Serves 2 (590g)
£22.88/kg
£26.75
Serves 4 (1180g)
£22.67/kg
Slide 0
Slide 1

Roasted higher-welfare chicken leg cooked on the bone, in a classic Provençal sauce of shallots, white wine, tomatoes, olives and artichokes.

Loading...

More Details >
£6.50
Serves 1 (370g)
£17.57/kg
£11.00
Serves 2 (740g)
£14.86/kg
Slide 0
Slide 1

Chinese five spice roasted duck from Silver Hill, with shredded carrot and spring onion in a ginger, plum and orange sauce.

Loading...

More Details >
£7.75
Serves 2 (200g)
£38.75/kg
Slide 0
Slide 1

Crisp puff pastry topped with a handmade red onion marmalade and thyme-roasted beetroot and butternut squash.

Loading...

More Details >
£7.50
Serves 2 (170g)
£44.12/kg
Slide 0
Slide 1

A terrine of Scottish smoked salmon cooked three ways – roast flakes surrounded by a delicate salmon and dill mousse, topped with smoked slices.

Loading...

More Details >
£14.75
Serves 6-8 (350g)
£42.14/kg
Slide 0
Slide 1

Caramelised bacon lardons and onions in a garlic, white wine and cream sauce with roasted sliced potatoes, topped with British Ogleshield cheese.

Loading...

More Details >
£6.50
Serves 1 (310g)
£20.97/kg
£11.00
Serves 2 (620g)
£17.74/kg
Slide 0
Slide 1

Higher-welfare pork sausagemeat with honey & mustard, wrapped in puff pastry and sprinkled with poppy seeds.

Loading...

More Details >
£7.95
12 Sausage Rolls (325g)
£24.46/kg
New
Slide 0

Beef and pork koftas made with red pepper, onion, cumin, coriander and aromatic spices, served with a smoky romesco dip.

Loading...

More Details >
£8.50
12 Canapés (270g)
£31.48/kg
New
Slide 0

Higher-welfare British chicken with the classic Thai flavours of lime leaves, lemongrass and ginger, finished with a sticky sweet chilli glaze.

Loading...

More Details >
£4.25
Serves 2 (160g)
£26.56/kg

Give the gift of good food

E-Gift Cards
Slide 0
Slide 1

Shredded higher-welfare roast duck with our handmade hoisin sauce, wrapped in puff pastry and sprinkled with sesame seeds.

Loading...

More Details >
£8.50
12 Canapés (140g)
£60.71/kg
Slide 0
Slide 1

Crisp puff pastry topped with a homemade tomato and red pepper jam, semi-dried tomatoes and pine nuts.

Loading...

More Details >
£8.50
12 Canapés (160g)
£53.12/kg
Slide 0
Slide 1

A smooth, rich handmade duck liver paté with lightly-spiced poached plums.

Loading...

More Details >
£7.50
1 Pot (220g)
£34.09/kg
Slide 0
Slide 1

Handmade paté made with British chicken livers, balsamic vinegar and herbs. Beautifully smooth. Perfect as a starter or canapé.

Loading...

More Details >
£7.50
1 Pot (220g)
£34.09/kg
Slide 0
Slide 1

A smooth, rich handmade paté made with roast Scottish salmon with a twist of citrus.

Loading...

More Details >
£7.50
1 Pot (220g)
£34.09/kg
New
Slide 0

The festive essential, with a maple syrup, garlic and thyme dressing.

Loading...

More Details >
£4.00
Serves 2 (185g)
£21.62/kg
£5.50
Serves 4 (370g)
£14.86/kg
Slide 0
Slide 1

British parsnips tossed with pure Canadian maple syrup and thyme.

Loading...

More Details >
£4.00
Serves 2 (170g)
£23.53/kg
£5.50
Serves 4 (340g)
£16.18/kg
Slide 0
Slide 1

Hand-cut carrots roasted with a marmalade, orange and rosemary dressing.

Loading...

More Details >
£4.00
Serves 2 (185g)
£21.62/kg
£5.50
Serves 4 (370g)
£14.86/kg
Slide 0
Slide 1

Crisp and fluffy British potatoes roasted in rapeseed oil with a touch of salt.

Loading...

More Details >
£3.95
Serves 2 (400g)
£9.88/kg
£6.00
Serves 4 (800g)
£7.50/kg
Slide 0
Slide 1
Slide 2
Slide 3

Roasted cauliflower florets in a rich cheese sauce made with vintage and mature Cheddar, topped with roasted cauliflower stem, and a cheese and parsley crumb.

Loading...

More Details >
£4.00
Serves 2 (300g)
£13.33/kg
£5.50
Serves 4 (600g)
£9.17/kg
Slide 0
Slide 1

Red cabbage and Bramley apples slowly braised in red wine with juniper berries and a little white wine vinegar.

Loading...

More Details >
£3.75
Serves 2 (200g)
£18.75/kg
£5.50
Serves 4 (400g)
£13.75/kg
Slide 0
Slide 1

Cumberland chipolatas from Speldhurst butchers wrapped in streaky bacon.

Loading...

More Details >
£8.00
8 sausages (400g)
£20.00/kg
Slide 0
Slide 1

Higher-welfare sausagemeat stuffing from Speldhurst butchers with cranberries, apricots and chestnuts, wrapped in streaky bacon.

Loading...

More Details >
£8.00
Serves 10 (415g)
£19.28/kg

Give the gift of good food

E-Gift Cards
Slide 0
Slide 1

Higher-welfare sage and onion sausagemeat stuffing from Speldhurst butchers, with cranberries, apricots and chestnuts.

Loading...

More Details >
£7.50
Serves 8 (500g)
£15.00/kg
Slide 0
Slide 1

A rich, slow-cooked gravy made from a sauteed vegetable and thyme mirepoix, made with British chicken and beef stock.

Loading...

More Details >
£4.50
Serves 4 (400g)
£11.25/kg
Slide 0
Slide 1

A rich, slow-cooked roasted vegetable gravy gently simmered with bay, rosemary and thyme.

Loading...

More Details >
£3.00
Serves 2 (250g)
£12.00/kg
Slide 0
Slide 1

Cranberries cooked slowly with orange juice, port and spices.

Loading...

More Details >
£3.50
300g (300g)
£11.67/kg

Browse our full Christmas menu

Gluten Free & No Dairy Ingredients Christmas Food

We don’t think dietary restrictions should mean restrictions in choice, so we’re always trying to improve our gluten free Xmas food and our no dairy ingredients Christmas food choices for 2026. Whether you’re looking for yourself or someone else, if you can’t decide what to go for, there’s always the option of choosing more than one so the decision can be made on the day. That’s one of the beauties of buying frozen gluten free Christmas food – it limits waste – whatever you don’t want or need on the day can stay in the freezer for another occasion.

If you do end up with a little more than usual in your basket, given the time of year, you might find it easier to buy online and have your gluten-free Christmas dinner or your no dairy ingredients Christmas dinner delivered to your door. Just a word of warning though, our delivery slots do get booked up quite quickly at this time of year, so it’s worth booking your gluten free Christmas dinner delivery sooner rather than later. You can always make changes nearer the time - just don’t forget to check when the cut off is. Helpful info like this is generally included in our emails, so if you’d like to sign up to our mailing list, you can do here.


“It’s like getting a hug in your inbox!” - Portia, 5* Trustpilot

As well as your gluten and no dairy ingredients Christmas dinner, we can also help with other diets – we have vegan Christmas food as well as vegetarian Christmas dinner dishes.

And as well as our gluten free Christmas food to order, we’ve got Christmas main courses, the Christmas turkey and other Christmas meat, plus Christmas starters, Christmas side dishes, Christmas vegetables and Christmas desserts, as well as Christmas canapés and all you might need for a Christmas buffet on Boxing Day. If you’d rather we decide, choose from our range of Christmas Dinner Bundles. Let’s put it this way … no one need go hungry!



Whole Stuffed Duck with a Cherry & Marsala Jus
Featured product: Whole Stuffed Duck with a Cherry & Marsala Jus


“Catering for gluten free on Christmas Day is a tricky one. Not however, if you’ve ordered a COOK Christmas dinner for 4. I have never had such an easy meal to cook for Christmas. I followed the timings provided and everything was cooked to perfection. I really don’t know how you do it but thank you so much. It was worth every penny.” - Jean, 5* Trustpilot


Back to top.