Close

For a chance to win your entire Christmas order, take delivery of a COOK turkey before 6th Dec - read more. Pre-order Christmas

Centrepieces

Let’s face it, they’re called centrepieces because they are the main event, so above all else we want to get this bit right when we’re entertaining.

Back to Christmas

Brings some serious ‘wow’ to the table for those special meals over Christmas. These centrepieces have been prepared by hand by our chefs, saving your hours of work in the kitchen.

Back to Christmas

 
New
Slide 0
Slide 1
Slide 2

Fillet of British beef rolled in a shallot, thyme and mushroom duxelles, wrapped in bresaola and encased in all-butter puff pastry. Served with a rich port and red wine jus.

Loading...

More Details >
£100.00
Serves 6 (1850g)
£54.05/kg
New
Slide 0
Slide 1

An open-topped pie filled with British turkey, carrots and parsnips in a rich gravy, wrapped in all-butter shortcrust pastry, and finished with a crispy sage and onion crumb.

Loading...

More Details >
£32.00
Serves 6 (1600g)
£20.00/kg
New
Slide 0

Garlic and thyme sauteed wild and portobello mushrooms, kale, Brie and caramelised red onion chutney, wrapped in puff pastry.

Loading...

More Details >
£20.00
Serves 4-6 (850g)
£23.53/kg
Slide 0
Slide 1
Slide 2

Pearl barley, quinoa, tahini and roasted butternut squash wrapped in puff pastry, topped with pickled red onions and pumpkin seeds.

Loading...

More Details >
£20.00
Serves 6 (915g)
£21.86/kg
Slide 0
Slide 1

Part-boned, higher-welfare duck from Silverhill Farm, with an orange, cranberry, prune and sausagemeat stuffing.

Loading...

More Details >
£40.00
Serves 4 (1300g)
£30.77/kg
Slide 0
Slide 1

A boneless, rolled belly of pork from Dingley Dell Farm in Suffolk with a garlic, rosemary, sage and fennel stuffing and golden crackling.

Loading...

More Details >
£40.00
Serves 6 (1295g)
£30.89/kg
Slide 0
Slide 1

A ready-to-roast, Wiltshire-cured gammon from Dingley Dell farm, with a pure honey, marmalade and Dijon mustard glaze.

Loading...

More Details >
£25.00
14-18 Slices (1040g)
£24.04/kg
Slide 0
Slide 1

A higher-welfare English turkey breast wrapped in sweet-cure bacon, with our new stuffing of cranberry, apricot and sausagemeat from Speldhurst butchers.

Loading...

More Details >
£16.50
Serves 2 (430g)
£38.37/kg

Don't forget a side!

Christmas Side Dishes
Slide 0
Slide 1

Succulent higher-welfare English turkey breast with lemon and parsley, topped with our new stuffing of cranberry, apricot and sausagemeat, and wrapped in sweet-cure bacon.

Loading...

More Details >
£40.00
Serves 4 (1000g)
£40.00/kg
Slide 0
Slide 1
Slide 2
Slide 3

A higher-welfare English turkey crown wrapped in sweet-cure bacon, stuffed with a spiced apricot, ginger and higher-welfare sausagemeat from Speldhurst butchers.

Loading...

More Details >
£70.00
Serves 8 (2600g)
£26.92/kg
Slide 0
Slide 1

A generous higher-welfare English turkey crown, with six duck breasts rolled inside, with our new stuffing of cranberry, apricot and sausagemeat from Speldhurst butchers.

Loading...

More Details >
£100.00
Serves 12 (3600g)
£27.78/kg
Slide 0
Slide 1
Slide 2

Beef sirloin, aged for 21 days, with a herby smoked back bacon stuffing and a porcini-infused red wine jus.

Loading...

More Details >
£70.00
Serves 6 (1980g)
£35.35/kg

Alternatives to a Turkey at Christmas

Read more
Slide 0
Slide 1

Slow-cooked beef with higher-welfare bacon lardons, chestnut mushrooms and caramelised pearl onions in a rich merlot sauce, encased in all-butter shortcrust pastry.

Loading...

More Details >
£35.00
Serves 6 (1680g)
£20.83/kg
Slide 0
Slide 1

Higher-welfare British chicken and ham with sliced leeks in a cream and parsley sauce, encased in handmade shortcrust pastry.

Loading...

More Details >
£27.20save £4.80
Serves 6 (1500g)
£18.13/kg
Slide 0
Slide 1
Slide 2

Prime fillet of beef with a Portobello and porcini mushroom duxelle and chicken liver pate, wrapped in crisp golden puff pastry.

Loading...

More Details >
£32.00
Serves 2 (460g)
£69.57/kg
Slide 0

A generous salmon fillet topped with spinach, lemon, crème fraiche and dill, wrapped in all-butter puff pastry.

Loading...

More Details >
£20.00
Serves 2 (400g)
£50.00/kg
Slide 0
Slide 1

Salmon fillets filled with spinach, lemon, crème fraiche and dill, wrapped in all-butter puff pastry and glazed with dill and juniper.

Loading...

More Details >
£50.00
Serves 6 (1200g)
£41.67/kg
New
Slide 0
Slide 1
Slide 2

Our signature nut loaf made with almonds, cashews and madeira-soaked apricots, topped with red onion marmalade and caramelised whole pecans, almonds and Brazil nuts.

Loading...

More Details >
£9.00
Serves 2 (540g)
£16.67/kg

Ideas for feeding a crowd at Christmas

Feeding a crowd
Slide 0
Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9
Slide 10

Our Christmas Sides Box for 4 people is packed full of our best accompaniments to enjoy with a festive feast this year.

Loading...

More Details >
£57.00
Serves 4
Slide 0
Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8

Filled to the brim with our favourite dishes, our vegetarian Christmas Dinner sides bundle is plenty for 4 people.

Loading...

More Details >
£43.00
Serves 4
Slide 0
Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5

Our Christmas Sides Bundle is packed full of our best accompaniments to enjoy with a festive feast this year.

Loading...

More Details >
£20.45
Serves 2
£27.00
Serves 4
Slide 0
Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5

Our Christmas Sides Bundle is packed full of our best accompaniments to enjoy with a festive feast this year.

Loading...

More Details >
£18.95
Serves 2
£28.50
Serves 4

10% OFF

Sign up to our newsletter and we'll email you a voucher code for 10% off your first online order