Close

For a chance to win your entire Christmas order, take delivery of a COOK turkey before 6th Dec - read more. Pre-order Christmas

Vegetarian Christmas Dinner

Whether you’re looking for an entirely vegetarian Christmas dinner or just to add a couple of vegetarian Christmas mains into the mix, we’re here to help. It’s much easier offering up a few different alternatives when you haven’t had to cook everything from scratch yourself. All our vegetarian Christmas food is hand-prepared by the chefs in our kitchens, to save you spending valuable time in yours. Pop in and see us or buy online and have your frozen Christmas dinner goodies delivered to your door.

Back to Christmas

Whether you’re looking for an entirely vegetarian Christmas dinner or just to add a couple of vegetarian Christmas mains into the mix, we’re here to help. It’s much easier offering up a few different alternatives when you haven’t had to cook everything from scratch yourself. All our vegetarian Christmas food is hand-prepared by the chefs in our kitchens, to save you spending valuable time in yours. Pop in and see us or buy online and have your frozen Christmas dinner goodies delivered to your door.

Back to Christmas

 
Slide 0
Slide 1

Sliced Portobello mushrooms with celeriac, baby spinach, pine nuts and a white wine and garlic cream, wrapped in crisp puff pastry.

Loading...

More Details >
£15.00
Serves 2 (360g)
£41.67/kg
New
Slide 0
Slide 1
Slide 2

Our signature nut loaf made with almonds, cashews and madeira-soaked apricots, topped with red onion marmalade and caramelised whole pecans, almonds and Brazil nuts.

Loading...

More Details >
£9.00
Serves 2 (540g)
£16.67/kg
Slide 0
Slide 1

Roasted squash and balsamic beetroot layered with garlic spinach, slow-cooked leeks, and chickpeas, wrapped in crisp puff pastry.

Loading...

More Details >
£15.00
Serves 2 (660g)
£22.73/kg
Slide 0
Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7

A veggie Christmas feast: a Portobello Mushroom Wellington with all the festive trimmings: Portobello Mushroom Wellington; roast potatoes; parsnips; carrots; sprouts, gravy and nut loaf. Ready in 1 hr 10 mins.

Loading...

More Details >
£42.95
Serves 2 / £21.47 per person
Slide 0
Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6

A vegan Christmas dinner with all the trimmings: Butternut Squash, Leek & Beetroot Wellington; roast potatoes; carrots; parsnips; sprouts and Winter Vegetable gravy. Ready in 1 hr 30 mins.

Loading...

More Details >
£33.95
Serves 2 / £16.97 per person
New
Slide 0

Garlic and thyme sauteed wild and portobello mushrooms, kale, Brie and caramelised red onion chutney, wrapped in puff pastry.

Loading...

More Details >
£20.00
Serves 4-6 (850g)
£23.53/kg

Explore full veggie range

Vegetarian meals
Slide 0
Slide 1
Slide 2

Pearl barley, quinoa, tahini and roasted butternut squash wrapped in puff pastry, topped with pickled red onions and pumpkin seeds.

Loading...

More Details >
£20.00
Serves 6 (915g)
£21.86/kg
Slide 0
Slide 1

Caramelised onions in shortcrust pastry, topped with Swiss cheese and thyme.

Loading...

More Details >
£16.00
Serves 4 (740g)
£21.62/kg
Slide 0
Slide 1

Roasted red peppers with sliced and crumbled goat’s cheese in a deep, free range egg quiche.

Loading...

More Details >
£22.00
10-12 buffet portions (1250g)
£17.60/kg
Slide 0
Slide 1

A whole French camembert wrapped in golden puff pastry and topped with garlic, rosemary and honey. Perfect for sharing with crusty bread. Includes a handmade port and red onion chutney.

Loading...

More Details >
£13.50
Serves 4 (450g)
£30.00/kg
Slide 0
Slide 1

A vintage Cheddar and thyme souffle with a mature Cheddar and Italian-style hard cheese fondant centre.

Loading...

More Details >
£7.00
Serves 2 (160g)
£43.75/kg
Slide 0
Slide 1

Crisp puff pastry topped with a handmade red onion marmalade and thyme-roasted beetroot and butternut squash.

Loading...

More Details >
£7.50
Serves 2 (170g)
£44.12/kg
Slide 0
Slide 1

Roasted red peppers, tomatoes, aubergines and courgettes in an all-butter pastry case, topped with a Regato cheese, pine nut and basil crumb.

Loading...

More Details >
£7.50
Serves 2 (290g)
£25.86/kg
Slide 0
Slide 1

Creamy spinach and Somerset Cheddar in an all-butter pastry case, topped with roasted butternut squash, feta and a pumpkin and sunflower seed crumb.

Loading...

More Details >
£7.50
Serves 2 (290g)
£25.86/kg
Slide 0
Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5

Our Christmas Sides Bundle is packed full of our best accompaniments to enjoy with a festive feast this year.

Loading...

More Details >
£18.95
Serves 2
£28.50
Serves 4
Slide 0
Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8

Filled to the brim with our favourite dishes, our vegetarian Christmas Dinner sides bundle is plenty for 4 people.

Loading...

More Details >
£43.00
Serves 4
New
Slide 0

The festive essential, with a maple syrup, garlic and thyme dressing.

Loading...

More Details >
£4.00
Serves 2 (185g)
£21.62/kg
£5.50
Serves 4 (370g)
£14.86/kg
Slide 0
Slide 1

British parsnips tossed with pure Canadian maple syrup and thyme.

Loading...

More Details >
£4.00
Serves 2 (170g)
£23.53/kg
£5.50
Serves 4 (340g)
£16.18/kg
Slide 0
Slide 1

Hand-cut carrots roasted with a marmalade, orange and rosemary dressing.

Loading...

More Details >
£4.00
Serves 2 (185g)
£21.62/kg
£5.50
Serves 4 (370g)
£14.86/kg
Slide 0
Slide 1

Crisp and fluffy British potatoes roasted in rapeseed oil with a touch of salt.

Loading...

More Details >
£3.95
Serves 2 (400g)
£9.88/kg
£6.00
Serves 4 (800g)
£7.50/kg
Slide 0
Slide 1

Red cabbage and Bramley apples slowly braised in red wine with juniper berries and a little white wine vinegar.

Loading...

More Details >
£3.75
Serves 2 (200g)
£18.75/kg
£5.50
Serves 4 (400g)
£13.75/kg

Tips for a vegetarian Christmas

Vegetarian Christmas
Slide 0
Slide 1

Cavolo nero, green beans and Savoy cabbage sautéed with garlic, parsley and chives.

Loading...

More Details >
£2.35
Serves 1 (85g)
£27.65/kg
£3.50
Serves 2 (170g)
£20.59/kg
£4.95
Serves 4 (340g)
£14.56/kg
Slide 0
Slide 1
Slide 2
Slide 3

Roasted cauliflower florets in a rich cheese sauce made with vintage and mature Cheddar, topped with roasted cauliflower stem, and a cheese and parsley crumb.

Loading...

More Details >
£4.00
Serves 2 (300g)
£13.33/kg
£5.50
Serves 4 (600g)
£9.17/kg
Slide 0
Slide 1

Layers of thinly sliced potatoes baked in a cream and garlic sauce topped with mature Cheddar cheese.

Loading...

More Details >
£3.25
Serves 1 (160g)
£20.31/kg
£4.50
Serves 2 (320g)
£14.06/kg
£10.00
Serves 6 (930g)
£10.75/kg
Slide 0
Slide 1

A rich, slow-cooked roasted vegetable gravy gently simmered with bay, rosemary and thyme.

Loading...

More Details >
£3.00
Serves 2 (250g)
£12.00/kg
Slide 0
Slide 1

A traditional bread sauce made with breadcrumbs, onion, thyme, bay and cloves.

Loading...

More Details >
£3.25
305g (305g)
£10.66/kg
Slide 0
Slide 1

Cranberries cooked slowly with orange juice, port and spices.

Loading...

More Details >
£3.50
300g (300g)
£11.67/kg

Browse full Christmas menu

Vegetarian Christmas Dinner

Pulling together your veggie Christmas dinner

As well as your veggie Christmas mains, we can help with your Christmas starters, Christmas side dishes, Christmas vegetables and Christmas desserts … all the component parts that, when they come together, turn a meal into a feast. If you can’t decide, our Christmas meal boxes are a bit of a game changer … Christmas main courses and everything else you need for a vegetarian Christmas dinner feast is all there, packed and ready for you.

As well as our vegetarian Christmas menu, we’ve got vegan Christmas dinner and gluten-free Christmas dinner options, plus Christmas buffet food and Christmas canapés … it’s so much easier catering for different likes and dislikes, as well as dietary requirements when you haven’t had to make everything yourself from scratch.


Ordering your vegetarian Christmas dinner

If your basket is a little fuller than normal, given the time of year, it might be easier to buy online and have the best vegetarian Christmas mains delivered frozen to your door. Just don’t forget to book your 2026 Christmas dinner delivery slot in good time as they do go quite quickly once we release them. If you’re not already signed up to our emails, now might be a good time as we let you know when these slots get released, so you can get your Christmas dinner for vegetarians sorted in time. You can sign up here.

“We had a lovely Vegetarian Christmas dinner. There was just the two of us and it made it so relaxing with all the preparation done for us. The food was delicious.” - Pamela, 5* Trustpilot


Vegetarian Christmas dishes you can count on

All our festive vegetarian Christmas food to order are hand-prepared by chefs in our kitchens, using the same ingredients and techniques you’d use at home. It’s just that the hard work is done in our kitchens, to save you having to spend too much time in yours. We’re very happy to COOK, so you can crack on with Christmas.



Christmas Veggie Dinner for 2
Featured product: Christmas Veggie Dinner for 2


“Loved the veggie options for ourselves. See you again next Christmas - and in between too.” - Elizabeth, 5* Trustpilot


Back to top.

10% OFF

Sign up to our newsletter and we'll email you a voucher code for 10% off your first online order